Współczesna balneologia i medycyna fizykalna
Prof. dr hab. Irena Ponikowska
Krajowy konsultanta w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej
Wprowadzenie
Balneologia i medycyna fizykalna jest dziedziną mało znaną w środowisku lekarskim. Spowodowane jest to brakiem zajęć dydaktycznych z tej dziedziny w uczelniach medycznych. Część lekarzy nie mając wiedzy przyjmuje postawę bierną w wydawaniu opinii czy kierowaniu chorych do uzdrowiska, część uczy się od pacjentów, a więc wykazuje jakieś zainteresowanie ale są i tacy, którzy nie mając podstawowej nawet wiedzy ustosunkowują się krytycznie. Pozwolę sobie więc przedstawić w tym artykule kilka ogólnych informacji na temat balneologii medycy fizykalnej i lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce. Jest to szansa dla mnie jako krajowego konsultanta na upowszechnienie wiedzy z dziedziny którą reprezentuję wśród kolegów lekarzy
Balneologia i medycyna fizykalna to dyscyplina medyczna, której cechą charakterystyczną, odróżniającą ja od innych jest posługiwanie się w leczeniu chorych własnymi naturalnymi metodami leczniczymi. Nic w tym dziwnego, przecież każda dziedzina ma swoje metody lecznicze. Wiąże się to jednak z odpowiednim doborem chorych , zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, wymaganym czasem leczenia aby uzyskać efekty lecznicze , wykształceniem kadry lekarskiej, przygotowaniem warunków do wykonywania procedur leczniczych itd. Stąd powstają więc pewne wymogi wynikające ze specyfiki dziedziny. Balneologia i medycyna fizykalna realizowana jest w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego oraz ośrodkach poza uzdrowiskowych (zakładach, oddziałach medycyny fizykalnej i Rehabilitacji, fizjoterapii ). Metody balneologiczne wykorzystują do leczenia wody mineralnych, gazy, peloidy, czynniki klimatyczne oraz czynniki fizyczne. Poza własnymi metodami stosowane są również inne podstawowe metody jak kinezyterapia, dieta czy farmakoterapia. Leczenie balneologiczne ma więc ma charakter kompleksowy Balneologia i medycyna fizykalna opiera się na wiedzy z zakresu wielu dziedzin jak: fizjologia, chemia i biochemia, geologia, klimatologia ,fizyka, mikrobiologia, dietetyka, psychologia i większości dziedzin klinicznych. Balneoterapia najpełniej jest realizowana w lecznictwie uzdrowiskowym, a medycyna fizykalna w zakładach poza uzdrowiskowych
Balneologa i medycyna fizykalna jest dziedziną komplementarną i integracyjną co oznacza że interesuje się całym człowiekiem. Wspomaga i intensyfikując i uzupełnia inne metody lecznicze. Medycyna integracyjna w obecnym czasie rozwija się dynamicznie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce rocznie we wszystkich 45 uzdrowiskach leczy si e koło pół miliona chorych. Prowadzone są dwie formy leczenia stacjonarnego i jedna ambulatoryjna. W uzdrowisku leczyć można choroby przewlekłe w różnym stadiach zaawansowania choroby. Chorzy z zaawansowanymi chorobami i małej sprawności j powinni leczyć się w szpitalach uzdrowiskowych, natomiast osoby o mniejszym stopniu zaawansowania i bardziej sprawni powinni leczyć się w sanatorium lub w poradni uzdrowiskowej. W uzdrowisku są znakomite warunki do wyrównania metabolicznego cukrzycy, leczenia przewlekłych powikłań cukrzycowych, zmniejszenia nadwagi i otyłości, usprawnienia układu krążenia czy oddychania, leczenie przewlekłych chorób reumatycznych czy ortopedycznych, neurologicznych oraz ginekologicznych, urologicznych, dermatologicznych i innych. W uzdrowisku prowadzona jest systematyczna i programowa edukacja zdrowotna, są tu idealne warunki do racjonalnego wykorzystania wolnego czasu chorych w czasie pobytu w uzdrowisku na edukacje. Ponadto lecznictwo uzdrowiskowe może realizować programy profilaktyczne , w np. tym leczenia i profilaktyki uzależnienia od nikotyny i innych nałogów. Niestety zbyt długie oczekiwanie na leczenie uzdrowiskowe często uniemożliwia leczenia tych chorych którzy aktualnie tego leczenia najbardziej potrzebują. Termin leczenia chorych określany jest przez wojewódzki oddział NFZ
Metody lecznicze
Leczenie uzdrowiskowe ma charakter złożony– kompleksowy. Oznacza to, że równocześnie stosuje się kilka odpowiednio dobranych metod tworząc program leczniczy. Pozwala to na zwiększenie efektywności leczenia. Niektóre skojarzenia metod są szczególnie korzystne gdyż wzajemnie się intensyfikują. Do takich połączeń należy np. stosowanie zabiegów światłoleczniczych z ciepłoleczniczymi, co zwiększa intensywność działania czy krioterapii z następową kinezyterapią oraz zastosowanie masażu podwodnego czy kąpieli perełkowej po zabiegach kinezyterapeutycznych co przyspiesza znacznie restytucje powysiłkową, a więc zdolność do wykonywania dalszych ćwiczeń. Szczególnie korzystne jest kojarzenie niektórych procedur fizykoterapeutycznych z balneologicznymi np. galwanizację z zabiegami borowinowymi , światłolecznictwo z kąpielami mineralnymi . Ważna jest również kolejność stosowania zabiegów balneofizykalnych, stąd istotne jest prawidłowe ich planowanie w ciągu dnia
Balneoterapia
Balneoterapia z peloidoterapią oraz klimatoterapią stanowią najważniejsze metody stosowane w lecznictwie uzdrowiskowym. Od dostępności do tych metod zależy przede wszystkim kierunek specjalizacyjny danego uzdrowiska ( profil leczniczy)
Balneoterapia wykorzystuje wody mineralne, peloidy i gazy. Wody lecznicze są to naturalne wody podziemne posiadające udowodnione właściwości lecznicze i cechujące się stałym składem chemicznym i naturalną czystością mikrobiologiczną . Wody uważane za mineralne muszą zawierać co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze.
Nie każda jednak woda mineralna jest leczniczą. O właściwościach leczniczych decyduje rodzaj i stężenie aktywnych składników biochemicznych.
W Polsce mamy bogate złoża wód mineralnych leczniczych. Najczęściej spotykanymi wodami są : wody chlorkowo – sodowe, wodorowęglonowe, siarczkowo- siarkowodorowe , radoczynne i termalne. Wszystkie one mają niezwykle bogaty skład chemiczny. Wykorzystuje się je przede wszystkim do kąpieli leczniczych ora inhalacji, irygacji i kuracji pitnej. W balneoterapii stosowane są następujące kąpiele
- solankowe
- kwasowęglowe
- siarczkowo- siarkowodorowe
- radoczynne
Kąpiele solankowe mają głównie zastosowanie w chorobach ortopedyczno - urazowych, reumatycznych, neurologicznych, ginekologicznych.
Kąpiele kwasowęglowe wykorzystuje się przede wszystkim w wybranych chorobach serca, nadciśnieniu tętniczym , niedokrwieniu kończyn dolnych oraz nerwicach narządowych. Istnieje też odmiana kąpieli kwasowęglowych gazowych czyli w dwutlenku węgla pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Działanie i zastosowanie jest podobne, chociaż te ostatnie są bardziej łagodne, mniej obciążające dla krążenia.
Kąpiele siarczkowo- siarkowodorowe zaleca się w chorobach: reumatycznych, ortopedyczno – urazowych, wybranych chorobach dermatologicznych oraz w niedokrwieniu kończyn dolnych.
Kąpiele radoczynne: stosowane są w chorobach naczyń obwodowych, chorobach górnych dróg oddechowych, chorobach reumatycznych i ginekologicznych.
Wspomnieć należy o mało jeszcze znanych kąpielach w mieszance tlenowo- ozonowej. Kąpiele te można wykonywać w gazie lub w wodzie. Główne zastosowanie tych kąpieli to choroby naczyń kończyn dolnych na tle miażdżycy i cukrzycy oraz owrzodzenia podudzi.
Peloidoterapia –wchodzi w zakres balneoterapii, ale często jest wyodrębniana z uwagi na cechy specyficzne tej metody. Wykorzystuje się w niej borowinę która powinna pochodzić z wartościowego i dobrze zbadanego złoża borowinowego. Polska ma duże zasoby złóż borowinowych , które cechują się wysokimi wartościami leczniczymi. Najczęściej stosowanymi zabiegami borowinowymi są:
- okłady całkowite i częściowe
- kąpiele borowinowe i zawiesinowe
- tampony borowinowe
- jonoforeza borowinowa
- zabiegi z pasty borowinowej
Zabiegi borowinowe mają zastosowanie w chorobach reumatycznych, ortopedyczno – urazowych, neurologicznych, ginekologicznych i laryngologicznych.
Klimatoterapia
W klimatoterapii wykorzystuje się walory przyrodniczego środowiska do celów leczniczych. Warunki klimatyczne determinują leczenie niektórych chorób w uzdrowiskach, stąd przy ustaleniu profilu leczniczego powinno się brać pod uwagę i ten element. Kazder uzdrowisko musi spełniać wymogi związane z utrzymaniem czystego sorodowiska przyrodniczego. Szczególnym rodzajem klimatoterapii jest talassoterapia wykorzystująca naturalne walory lecznicze morza oraz subterraneoterapia- wykorzystująca naturalny mikroklimat komór solnych podziemnych. Uzupełniającymi elementami klimatoterapii są walory krajobrazowe uzdrowiska.
Hydroterapia
W tej metodzie leczniczej wykorzystuje się wodę zwykłą o różnej temperaturze i o różnym ciśnieniu. Do typowych zabiegów hydroterapeutycznych należą natryski różnego rodzaju w tym bicze szkockie , kąpiele wirowe ,masaż podwodny , kąpiele perełkowe. Zabiegi te wykorzystuje się w chorobach : neurologicznych, ortopedyczno – urazowych, reumatycznych, chorobach krążenia obwodowego, nadciśnieniu tętniczym, nadpobudliwości nerwowej.
Masaż leczniczy-
W metodzie tej zastosowanie ma energia mechaniczna. Bodziec mechaniczny działa miejscowo na tkanki oraz przez receptory dotykowe skóry, proprioceptywne i interceptywne może wywoływać reakcje ogólne. Wyróżnia się wiele metod masażu zależnie od zastosowanego nośnika energii mechanicznej. Wcześniej już wspomniano o masażu podwodnym i wirowym gdzie nośnikami energii jest woda. Najstarszą metodą masażu w której wykorzystuje się siłę rąk jest masaż klasyczny. Działanie tego masażu jest wielokierunkowe. Przy zastosowaniu tej metody można uzyskać zwiększenie dopływu krwi tętniczej do tkanek i ułatwienie odpływu krwi żylnej, poprawę funkcji naczyń żylnych i usprawnienie krążenia limfatycznego. Innym efektem uzyskanym przez masaż jest rozluźnienie mięśni oraz działanie przeciwbólowe. Zastosowanie masażu jest bardzo szerokie w tym głównie najlepsze efekty uzyskuje się w chorobach mięśni, stawów oraz zaburzeniach krążenia obwodowego. W medycynie uzdrowiskowej najczęściej kojarzy się masaże z innymi zabiegami leczniczymi jak: kąpielami mineralnymi, zabiegami borowinowymi, ciepło leczniczymi i kinezyterapią.
Kinezyterapia
Jest to leczenie różnymi formami aktywności fizycznej o odpowiednio dobranym obciążeniu. W uzdrowisku wykorzystywane są różnego typu ćwiczenia fizyczne. Do najpopularniejszych należą ; ćwiczenia indywidualne bierne, wspomagane i z oporem oraz wolne, ćwiczenia koordynacji ruchów i nauka chodzenia , ćwiczenia indywidualne i zespołowe w wodzie. Ponadto w uzdrowisku stosowane są ćwiczenia na wolnym powietrzu. Szczególnym rodzajem tego rodzaju ćwiczeń są spacery, truchty, marsze oraz jazdy rowerowe, nordic walking. Również te formy muszą być dawkowane i kontrolowane. Stanowią one uzupełniające formy kinezyterapii. Zaleca się je w chorobach układu ruchu, chorobach kardiologicznych, angiologicznych, cukrzycy, otyłości, osteoporozie, chorobach pulmonologicznych i innych.
Fizykoterapia
Należy do zespołu metod wykorzystujących różne formy energii występującej w środowisku człowieka. W lecznictwie uzdrowiskowym te metody lecznicze mają znaczenie uzupełniające w stosunku do zabiegów przyrodoleczniczych.
Odpowiednio wkomponowane w program leczniczy intensyfikują lub wspomagają działanie podstawowych zabiegów balneologicznych. W uzdrowiskach stosuje się różne metody fizykoterapeutyczne, w tym elektroterapię, magnetoterapie, sono terapię i inne.
Z zakresu elektrolecznictwa wykorzystuje prąd stały do galwanizacji, jontoforezy i kąpieli elektryczno – wodnych. Prąd małej częstotliwości ( impulsowy) służy do wykonywania zabiegów diadynamicznych i elektrostymulacji. Prądy średniej częstotliwości to prądy interferencyjne, mają podobne zastosowanie jak prądy diadynamiczne, głównie przeciwbólowe. Prądy wielkiej częstotliwości służą do zabiegów diatermią krótkofalową w tym impulsową.
Magnetoterapia wykorzystuje zmienne pola magnetyczne impulsowe, działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz przekrwiennie.
Ultradźwięki wykorzystywane w lecznictwie( ultrasonoterapia) są falami akustycznymi o częstotliwości niesłyszalnej dla ucha ludzkiego. Mają działanie cieplne, chemiczne i mechaniczne.
W uzdrowisku posługujemy się również metodami niespecyficznymi do których należy leczenie dietetycznie, farmakologiczne, psychoterapia
Leczenie dietetyczne jest ważnym elementem leczenia w wielu chorobach leczonych w uzdrowisku. Są takie choroby w których dieta jest obowiązującą częścią programu leczniczego np. w chorobach trawienia, cukrzycy, osteoporozy, miażdźycy, dnie moczanowej. Ponadto ma zastosowanie w wielu innych chorobach nie należących do grupy metabolicznych czy z zakresu układu trawienia.
Farmakoterapia jest również stosowana u chorych podczas leczenia uzdrowiskowego Współczesna medycyna uzdrowiskowa nie odrzuca farmakoterapii, ale traktuje ją jako jedną z metod leczenia w czasie kontroli uzdrowiskowej . Większość chorób przewlekłych wymaga systematycznego stosowania leków. Leczenie to powinno być wkomponowane w program leczniczy i odpowiednio modyfikowane zależnie od aktualnych potrzeb chorego. Lekarz uzdrowiskowy powinien posiadać dużą wiedzę również z zakresu nowoczesnej farmakoterapii.
Edukacja zdrowotna ma bardzo duże znaczenie w wielu chorobach przewlekłych. Lecznictwo uzdrowiskowe jest szczególnie dobrze przygotowane do prowadzenia edukacji zdrowotnej. Powinna być ona częścią składową każdego programu leczniczego. Podstawowym celem edukacji zdrowotnej jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywienia, porzucenie nałogów i zwiększenie aktywności fizycznej. Konsekwentne realizowanie programu edukacji zdrowotnej może doprowadzić do zmniejszenia zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne oraz zmniejszenie śmiertelności w wielu chorobach.
Uzdrowisko jest miejscem relaksu i wypoczynku, które sprzyjają leczeniu. Odpowiednio środowisko psychologiczne, socjologiczne i przyrodnicze wpływa na uzyskanie dobrych wyników leczenia. Psychoterapia ma wiec tez swoje poczesne miejsce w uzdrowisku. Niektórzy chorzy wymagają zastosowania typowych metod psychoterapeutycznych jak np. chorzy po zawale serca, po ciężkich urazach , znerwicowanych. W warunkach uzdrowiskowych może być stosowana mała lub duża psychoterapia.
Ogólne mechanizmy działania metod balneologicznych i fizykoterapeutycznych
Metody balneologiczne i fizykoterapeutyczne jakie wykorzystuje lecznictwo uzdrowiskowe mają charakter bodźców leczniczych . W odpowiedzi na nie powstają reakcje, które określane są ze względu na swój charakter jako reakcje adaptacyjne i kompensacyjne .
Ponieważ leczenie to stosowane jest systematycznie pod postacią serii zabiegów , następuje w organizmie stopniowe sumowanie się reakcji i przestrojenie w kierunku przywrócenia równowagi na wyższym poziomie co przejawia się objawami regeneracji ustroju. Metody balneologiczne mają zatem działanie trenujące i usprawniające funkcjonowanie wielu układów fizjologicznych, przyśpieszając procesy regeneracyjne. Działanie ich jest stopniowe, wolno powstające wyniki są jednak trwalsze w stosunku do innych metod leczenia zachowawczego.
Jak wykazały badania wielu autorów i własne , w czasie leczenia uzdrowiskowego u większości chorych występuje tzw. odczyn uzdrowiskowy, którego objawy można zaobserwować koło drugiego tygodnia leczenia chorych. Czas wystąpienia odczynu uzdrowiskowego wpływa na czas uzyskania poprawy klinicznej w uzdrowisku i dalej na planowanie okresu leczniczego. Nie powinno się wypisywać chorych z uzdrowiska w okresie odczynu. Może się to zdarzyć gdy czas przewidzianego leczenia jest zbyt krótki, a takie tendencje stale się obserwuje celem zmniejszenia kosztów dorażnych.
W okresie tego odczynu należy zmniejszyć natężenie bodźców leczniczych , a czasami konieczne jest czasowe odstawienie zabiegów. Dopiero po ustąpieniu jego objawów pojawiają się oznaki poprawy stanu zdrowia. Z tych obserwacji wynika, że leczenie uzdrowiskowe, aby było skuteczne musi odbywać się w odpowiednio długim czasie. Przeciętnie na leczenie uzdrowiskowe dla osób z mało zaawansowanymi chorobami i wiekiem potrzebne jest przynajmniej trzy tygodnie . Dla ciężej chorych i starszych wiekiem , leczenie to powinno być dłuższe, najlepiej 28-30 dni .
Intensywność działania bodźców leczniczych zależy od wielu czynników zarówno ze strony zdolności do reagowania samego pacjenta jak i od dawkowania i charakteru samego bodźca leczniczego. Różne reakcje powstające w organizmie chorego pod wpływem seryjnie stosowanych bodźców leczniczych układają się w fazy lecznicze, które mogą być wyraźnie zaznaczone lub tylko manifestować się objawami podklinicznymi, są one wynikiem zmian w aktywności układu autonomicznego
Pierwszą fazą trwającą kilka dni jest okresem adaptacji organizmu do zmiany środowiska przyrodniczego i socjologicznego . Druga faza- to proces zsumowanych reakcji na zabiegi balneologiczne, zwykle z objawami nadreaktywności , czego kulminacyjnym przejawem jest odczyn uzdrowiskowy występujący przeważnie w drugim tygodniu leczenia . W tym okresie zmniejszamy intensywność terapii balneologicznej. Trzeci okres występuje po ustąpieniu odczynu uzdrowiskowego jest to etap poprawy klinicznej .
Metody lecznicze uzdrowiskowe nie konkurują z farmakoterapią, ale ją uzupełniają , dopełniają i intensyfikują . Farmakoterapia tam , gdzie jest konieczna, wkomponowywana powinna być w cały program leczniczy. Często udaje się zmniejszyć dawki leków podczas leczenia uzdrowiskowego . Leczenie uzdrowiskowe w aspekcie efektów działania ogólnoustrojowego ma jednak nie tylko znaczenie uzupełniające , ale w wielu wypadkach może być metodą z wyboru. Obok ogólnoustrojowego działania procedur balneologicznych stosowanych na duże powierzchnie można uzyskać efekty lokalne, objawowe. W tym celu stosuje się miejscowo zabieg balneologiczne lub fizykoterapeutyczne. Działanie to wyraża się działaniami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, przeciwobrzękowymi, przekrwiennymi, miorelaksacyjnymi. Procedury o działaniu ogólnoustrojowym i lokalnym stosowane są równolegle, co pozwala na zmniejszenie wielu dolegliwości chorych oraz ogólne usprawnienie organizmu. W konsekwencji wyraża się to to poprawą jakości życia chorych. Potwierdziło to wiele badań klinicznych
Badania i rozwój naukowy
Współczesna balneologia i medycyna fizykalna łączy w sobie tradycje, wielowiekowe doświadczenia posługiwania się metodami balneologicznymi oraz postępy współczesnej medycyny i techniki .Dziedzina ta uzyskała podstawy naukowe od XX wieku. Badania prowadzili i pisali podręczniki wybitni profesorowie polskiej medycyny jak prof. Sabatowski, Korczyński, Orłowski, Roguski, Konarska, Hasik, Jankowiak i inni. Większość obecnie stosowanych metod uzyskało silne podstawy naukowe. Dowody naukowe uzyskano w oparciu o badania zarówno eksperymentalne na zwierzętach, laboratoryjne czy tez kliniczne na pacjentach. Zgromadzona i opublikowana w tym roku bibliografia obejmująca artykuły opublikowane tylko w czasopismach balneologicznych od okresu powojennego do chwili obecnej obejmuje blisko 4000 artykułów. Prace opublikowane mają oczywiście różny poziom wiarygodności. Należy podkreślić że coraz więcej pojawiają się w świecie jak również i w Polsce badania randomizowane ze ślepą próbą. Przykładem może być chociażby praca prof. Bendera z Węgier, który wykazał w badaniu randomizowanym z próbą ślepą działanie lecznicze kąpieli mineralnych w stosunku do wody zwykłej , czy prace profesora Z. Karagulle z Turcji, Prof. Pedro Cantista z Portugalii, i wiele innych. Mamy nadal wiele tematów wymagających dociekliwych badań, obecnie opartych na hipotezach. Prowadzenie badań naukowych w balneologii i medycynie fizykalnej jest niezwykle trudne. Z jednej strony z powodu braku finansowania i sponsorów( nie mamy firm farmaceutycznych), a z drugiej strony są trudności metodyczne wynikające z kompleksowości metod leczniczych. Prawie niemożliwe jest wyłączenie oddziaływania czynników klimatycznych czy relaksacyjnego działania środowiska uzdrowiskowego w celu przeprowadzenia badań z podwójną ślepą próbą. Utrudnia to podejmowania badań o najwyższym stopniu wiarygodności. Poza tym wprowadzona przez NFZ wyłączność w kierowaniu chorych do leczenia uzdrowiskowego uniemożliwia dokonywania prawidłowego doboru materiału chorych zgodnie z ustalonymi kryteriami programu badawczego
Osiągnięcia i problemy trudne
Jestem przekonana, że lecznictwo uzdrowiskowe i fizykoterapia mając ogromny potencjał leczniczy nie jest w pełni wykorzystane. Leczenie uzdrowiskowe jest jedną z najtańszych form leczenia chorób przewlekłych w różnym stopniu zaawansowania. Nade wszystko powinno być lepiej wykorzystane do leczenia ludzi w podeszłym wieku z wieloma chorobami geriatrycznymi. Jest to najlepsze miejsce do prowadzenia profilaktyki w szerokim pojęciu, edukacji zdrowotnej oraz rehabilitacji wybranych chorób. Metody lecznicze są nie tylko skuteczne, łatwo dostępne, tanie ale przede wszystkim nie wywołują skutków ubocznych, co jest wielka zaleta tej dziedziny. Tymczasem niskie finansowane leczniczych usług uzdrowiskowych przez NFZ i ograniczenia w kontraktowaniu usług leczniczych powoduje że znaczna część byłych dobrze prosperujących zakładów leczniczych zamieniana jest na hotele. Nie sprzyja funkcjonowaniu i rozwojowi medycyny uzdrowiskowej powszechna prywatyzacja uzdrowisk. Nieprawidłowości w kwalifikowaniu chorych utrudniają leczenie najciężej chorych w szpitalach uzdrowiskowych. Jest to wielka szkoda , ze generalnie dobrze zorganizowane lecznictwo uzdrowiskowe z bogatą tradycją, dużym doświadczeniem i wiedzą oraz dobrze wykształconą kadrą lekarską nie jest w pełni wykorzystana. Mamy 700 lekarzy specjalistów z balneologii i medycyny fizykalnej, którzy są bardzo dobrze wykształceni, posiadają bowiem obligatoryjnie dwie specjalizacje kliniczną i balneologiczną. Mamy ustawę uzdrowiskową, wysokiej rangi akt prawny, który reguluje funkcjonowanie lecznictwa uzdrowiskowego, a przede wszystkim chroni środowisko uzdrowiskowego przed nadmierną urbanizacją i w konsekwencji zanieczyszczeniem. Mamy dobrze rozwijające się jedno z z najstarszych w Polsce medycznych towarzystw naukowych - Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej, założone w Krakowie w 1905 roku. Wydajemy systematycznie dobrej jakości kwartalnik „Acta Balneologica” od 1905 roku. Wydawane są nowoczesne podręczniki. Regularnie organizujemy kongresy balneologiczne. Ostatni w Swieradowie odbył się we wrześniu br. był to już 24 kongres balneologiczny .W naszych kongresach krajowych uczestniczą przedstawiciele z całego świata. Na ostatnim kongresie mieliśmy przedstawicieli z 16 krajów świata, z 4 kontynentów. Nasi balneolodzy biorą również aktywny udział w kongresach balneologicznych międzynarodowych, gdzie prezentujemy nasze osiągnięcia, nawet w tak egzotycznych częściach świata jak Chiny. W przyszłym roku zaproszeni jesteśmy na zjazd naukowy balneologiczny w Japonii. Jeżeli przeanalizujemy stan i rozwój balneologii i medycyny fizykalnej jako dziedziny naukowej w różnych krajach swata w odniesieniu do polskiej, to z pewnością jesteśmy w tym rankingu w czołówce . Nie musimy gonić Europy jak to się dzieje w innych dziedzinach, przeciwnie inne kraje starają się podążać za nami.
Balneologia i medycyna fizykalna świadcząca usługi nieinwazyjne, , tanie łatwo dostępne i skuteczne w wielu chorobach przewlekłych będzie się rozwijać, mimo wielu trudności natury finansowej i administracyjnej, ponieważ istnieje potrzeba społeczna na tego rodzaju usługi.
SPA i wellness
W większości miejscowości uzdrowiskowych obok lecznictwa rozwija się drugi nurt o charakterze wypoczynkowym, rekreacyjnym, regeneracyjnym. Usługi te realizowane są w ośrodkach spa i wellness, najczęściej w komfortowych hotelach. Ośrodki te w założeniu mają organizować zdrowy wypoczynek oraz poprawę wyglądu przez zabiegi kosmetyczne. Realizują więc modny obecnie trend bycia młodym, zdrowym i ładnym. Usługi te nie mają charakteru świadczeń zdrowotnych, nie są finansowane przez NFZ, przeznaczone są dla osób zdrowych. Niestety są często mylone zwłaszcza przez dziennikarzy z usługami typowo zdrowotnymi świadczonymi w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego. Stawarza to wiele nieporozumień i sytuacji konfliktowych. Usługi w zakresie zdrowego wypoczynku są niewątpliwie potrzebne. Współczesny człowiek pracuje nadmiernie, często obarczony jest sytuacjami stresowymi, potrzebuje on wypoczynku i regeneracji sił. Ośrodki spa jeżeli są dobrze zorganizowane są potrzebne dla tego typu ludzi. Oba więc kierunki rozwoju uzdrowisk są potrzebne, ale należy je rozdzielić, gdyż mają inne cele i innych odbiorców.