MEDAL OCZKI
Wojciech Oczko (1537-1599) nazywany jest ojcem polskiej balneologii. Jego zasługi na polu medycyny są jednak znacznie szersze.
Biorąc pod uwagę fakt, że jako pierwszy opublikował prace w dziejach medycyny w języku polskim, mógłby być nazywany ojcem polskiej medycyny, który jako pierwszy wprowadził do medycyny terminologię w języku polskim. Doktor medycyny, który ten zaszczytny tytuł uzyskał na studiach medycznych w Padwie i Bolonii był nadwornym lekarzem dwóch polskich królów: Stefana Batorego i Zygmunta III., wcześniej biskupa krakowskiego Franciszka Krasińskiego. Jednak w pamięci pokoleń pozostał głównie jako autor „ Cieplic” (1578), dzieła które zapoczątkowuje naukowe podejście do balneologii opisując wody mineralne występujące w Polsce oraz podając ich działanie i metody leczenia tymi wodami.
Jest znany również jako propagator aktywności ruchowej którego słowa: „Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu” do tej pory nic nie straciło na swojej aktualności. W Polsce upamiętniają Wojciecha Oczkę pomniki, nazwy ulic, placów i tablice pamiątkowe. W balneologii medal imienia Wojciecha Oczki stał się najwyższym honorowym odznaczeniem. Kapituła orderu przyznaje go tylko dwóm wybitnym balneologom co dwa lata , doceniając wybitne osiągnięcia dla polskiej i światowej balneologii.